Dlaczego kolumbaria

Pierwszym i zasadniczym powodem budowy kolumbarium jest brak miejsc pochówkowych na cmentarzach.
Szczególnie dotyczy to nekropolii starych lub znajdujących się w centrach miast, których otoczenie jest już na etapie, który nie pozwala na zwiększenie powierzchni.

Średnio dla pochówku tradycyjnego dla 2 osób, cmentarz przewiduje parcelę o wymiarach około 150/170 x 270/300 cm. Na takim obszarze możemy zbudować kolumbarium na 30 nisz mogących pomieścić około 4 urn każda. Oznacza to powstanie miejsca spoczynku dla nawet 120 osób
Przykład: powierzchnię, którą planujemy wykorzystać pod budowę 3 grobowców (4 czy nawet 6 osobowych) możemy wykorzystać jako miejsce do ustawienia kolumbarium.

Pozwoli nam to w optymalny sposób wykorzystać teren zwiększając ilość miejsc pochówkowych nawet do 90 nisz na urny.

Wymiary kolumbarium

Niższe koszty

Parcela z grobowcem to zależenie od regionu koszt średnio od 3,5 do 5 tys zł. Do tego dochodzi koszt wykonania nagrobka co oznacza kolejne 5 - 8 tys zł (lub więcej) oraz kwota przeznaczona na wykup miejsca - na 20-25 lat (około 500zł), czyli razem w gra nicach kilkunastu tysięcy zł.

Nisza w kolumbarium obłożonym kamieniem (z wykupem miejsca na 20-25 lat) to średni koszt około 3-4 tys zł.
Nisza w kolumbarium wykonanym techniką beton strukturalny, architektoniczny czy tynk malowany będzie jeszcze tańsza.

Jest to zatem poważna alternatywa dla pochówku tradycyjnego (szczególnie w miastach).

Parcela z grobowcemod 3500 do 5000 zł
Wykonanie nagrobkaod 5000 do 8000 zł
Wykup miejsca na 20 latokoło 500 zł
Nisza w kolumbarium z wykupem miejsca na 20-25 latokoło 4000 zł

Estetyka kolumbarium

Wykorzystanie kolumbarium częściowo jako muru okalającego cmentarz to jedna z ważniejszych zalet tej budowli, 2 w 1. Zmieniam, odświeżamy ogrodzenie cmentarza jednocześnie tworząc nowe miejsca pochówkowe na cmentarzu który często jest już teoretycznie zamknięty dla pochówków.

Zaletą kolumbarium jest też (a raczej powinien być) jego wygląd, jako wpasowujący się lub przeciwnie zwracający uwagę element architektoniczny.